היילנדס

ההיילנדס (Highlands)

אזור ההיילנדס (Scottish Highlands) זהו אזור הרמה הסקוטית ההררית הנמצא בחלקה הצפוני וצפון מערבי של סקוטלנד. במציאות זו התגשמות הדמיון כשחושבים על אזור שכולו טבע. זהו אחד מאזורי הטבע היפים, הפראיים והגדולים באירופה עם נוף עוצר נשימה של הרים (Ben), אגמים (Loch) ועמקים (Glen). באוזר תמצאו את כל הפעילויות האפשרויות שיכולתם לחלום עליהם הן בחיק הטבע, פעילויות ספורטיביות יבשתיות וימיות, מפגש עם חיות בר כדולפינים, כלבי ים ותוכי הים המדהימים ביופים (Puffins) ואיילים.

בהיילנדס נמצא הפארק הלאומי קיירנגורמס (Cairngorms National Park). בהיילנדס תפגשו נופים עתיקים עם היסטוריה מרתקת וטירות מקסימות חלקם מיושבות וחלקם הרוסות אבל במיקומים מדהימים על קו החוף של סקוטלנד. בהיילנדס קו חוף ארוך ומספק מפגש מסעיר עם הים הצפוני במזרח, האוקיאנוס האטלנטי המתנפץ לצוקים בחלק הצפוני והמערבי של סקוטלנד וגם מפגש עם הים האירי. הרבה מאוד מזקקות וויסקי בהם ניתן לבקר הכוללים את אזור ארץ הוויסקי בעמק Speyside. הערים המרכזיות והגדולות בהיילנדס הם אינוורנס (Inverness) בירת ההיילנדס, פורט וויליאם (Fort William) ואבימור (Aviemore) בלב פארק הקיירנגורמס.

העמק הגדול (The Great Glen) הנמצא בין העיר אינוורנס (Inverness) דרך אגם לוך נס (Loch Ness) ועד העיר פורט וויליאם (Fort William) הוא הגבול בין החלק הדרום מזרחי הכולל את הרי הגרמפיאן (Grampian Mountains) והפארק הלאומי הקיירנגורמס והחלק הצפוני והמערבי הכולל את החוף הצפוני, האיים ההברידיים החיצוניים והאיים ההברידיים הפנימיים בהם האי סקאי (Isle of Skye), איי אורקני (Orkney) ואיי שטלנד (Shetland Islands).

החלק הדרום מזרחי באזור ההיילנדס הרבה יותר מיושב מחלקו הצפוני והפראי. הפארק הלאומי קיירנגורמס נמצא בחלק הדרומי ומציע את כל סוגי הפעילויות המשפחתיות והספורטיביות בחיק הטבע. בחלק זה ערים, עיירות וכפרים ציוריים עם הרבה מסורת סקוטית, אתרים היסטוריים וטירות. זהו האזור בו נמצאות גם רוב מזקקות הוויסקי.

בחלק הצפוני של ההיילנדס אין הרבה תושבים, הנוף עוצר נשימה, האגמים מחסירים פעימה, ההרים גבוהים ומדהימים, קו החוף פראי ובראשיתי עם מפרצים קטנים ומערות נסתרות, חופים לבנים ומבודדים ולצידם כפרי דייגים שקטים וצבעוניים. הרבה מאוד חצאי איים עם מגדלור בסופם, רוחות חזקות ומפגש עוצמתי בין הים הצפוני והאוקיינוס האטלנטי המתנפצים עם קו החוף הסקוטי הצפוני. הכבישים צרים וחלקם בעלי נתיב אחד ועם מפרצים למעבר שתי מכוניות כדי שתיסעו לאט ולא תפספסו את הנוף הקסום.

פינות חמד נחבאות באזור ההיילנדס

עמק גלנקו (Glencoe)

בעמק גלנקו מספר נקודות עצירה מעניינות לאורך העמק עם נופים של רכסי ההרים, נהרות, אגמים ומפלים הנמצאים על הכביש הראשי וכן הרבה פינות חמד כאשר פונים מהכביש הראשי לצדדים.

טירות (Castles)

ברחבי ההיילנדס מספר טירות מפורסמות כטירת אורקהרט (Urquhart Castle) הצופה על האגם הגדול לוך נס (Loch Ness) וטירת אליאן דונן (Eilean Donan) שהיא אחד הסמלים של סקוטלנד הנמצאת במקום מפגש של 3 אגמים והים. בהיילנדס גם מספר מונומנטים דוגמת Glenfinnan Monument המשקיף אל אגם Loch Shiel.

האי סקאי (Isle of Skye)

בסקוטלנד איים רבים אבל המפורסם והנגיש ביותר לטיול רגיל הוא האי סקאי (Isle of Skye). סקאי הוא האי הגדול והצפוני ביותר מבין האיים ההברידיים בצפון מערב סקוטלנד. באי תופעות גיאולוגיות מאוד מרשימות, נופים מדהימים והרבה מאוד חצאי איים (Peninsula) שהיא זרוע יבשה החודרת לתוך הים עם נוף מדהים. האי ידוע בספורט אתגרי ומסלולי טרקים רבים. אפשר לבלות באי מיום אחד וגם יומיים שלושה אם רוצים לטייל כמעט בכל חלקי האי.

הארי פוטר

לחובבי סרטי הארי פוטר בהיילנדס נמצאים שני אתרים שבהם צולמו חלק מסרטי הארי פוטר באזור העיר פורט וויליאם (Fort William).

פעילויות

בהיילנדס תמצאו את כל סוגי הפעילויות הספורטיביות, האתגריות וגם הפעילויות הפחות אתגריות לכל המשפחה הן ביבשה והן בים. טיולי טרקטורונים (החל מגיל 12) בטבע וטיולי סאגווי ביערות. פעילויות מים כגון רפטינג, קניונינג, שייט לצפייה בחיות בר כגון דולפינים, כלבי ים, תוכי הים ועוד. שייט קיאקים של חצי או יום שלם.

כמות מסלולי ההליכה בהיילנדס היא כמעט אין סופית, כל אחד יוכל למצוא את המסלולים המתאימים לו מבחינת רמה, מרחק וזמן הליכה. למקצוענים קיימים מסלולי קשים הכוללים טיפוס ויכולת ניווט החל מיום אחד ועד מספר ימי טרק. הטרק המפורסם המתחיל לאורכו של אגם לוך לומונד ומסתיים בעיר פורט ויליאם (Fort William) נקרא West Highland Way. טרק של יום שלם מיוחד וקשה הוא טיפוס על ההר בן נוויס (Ben Nevis) שהוא שההר הגבוהה בבריטניה (1345 מטר) ונמצא ליד העיר פורט וויליאם (Fort William).

לחובבי האופניים ניתן לשכור אופניים ולטייל במסלולי הרכיבה הרבים לאופניים, רכיבה על סוסים, פארקי חבלים, אומגות ועוד. מאוד מומלץ בטיול שברובו טבע לשלב מספר פעילויות שיגוונו את הטיול ויתנו לו פלפל וחוויות בלתי נשכחות. במסלול טיול בהתאמה אישית אני מאפשר לכם לבחור ממגוון מאוד גדול של פעילויות בהיילנדס אותם אני משלב במסלול הטיול.

שייט בסירה לצפייה בדולפינים וחיות הבא במפרץ אינוורנס (Moray Firth)

משחקי ההיילנדס (Highland Games)

משחקי ההיילנדס המסורתיים נערכים בעיקר ביולי אוגוסט ובהרבה מאוד ערים וכפרים בסקוטלנד ובאזור ההיילנדס. בכל כפר או עיר המשחקים מתרחשים פעם אחת בשנה. משחקים אלו כוללים מצעד ססגוני היוצא ממרכז העיר לאזור המשחקים שנערך בפארק גדול לא רחוק ממרכז העיר או הכפר. המשחקים כוללים תחרויות ספורט עתיקות וגם תחרויות ספורט מודרניות. תחרויות של להקות ויחידים המנגנים בחמת חלילים (Bagpipe), תחרות ריקודים סקוטיים מסורתיים לפי גילאים, תחרויות ספורט כגון אתלטיקה קלה, אופניים ותחרויות משקל כבד. במקום הרבה דוכני מזון וגם מתקנים לילדים כדי להוות אטרקציה תיירותית לכל הגילאים.

צפייה במשחקים אלו היא במטרה לספוג אווירה, היסטוריה, תרבות ומסורת סקוטית. זו אחת מהאטרקציות החשובות בסקוטלנד. בבואכם לתכנן את מסלול הטיול בסקוטלנד ובהיילנדס קודם תבנו את מסלול הטיול ולאחר מכן בדקו באתר איגוד המשחקים Scottish Highland Games Association האם מתקיימים משחקים לאורך המסלול שהכנתם ובתאריכים שלכם או שניתן לעשות התאמות במסלול לאירוע כזה. אם כמה שאירוע כזה מומלץ מאוד אל תיסעו לאירוע כזה שעתיים או שלוש במיוחד ובסטייה מהמסלול. לא בכל כפר האירוע מרשים כמו בערים ובעיירות גדולות יותר.

 

משחקי ההיילנדס בפיטלוכרי

כמה ימים מומלץ לטייל בהיילנדס?

התשובה לכך היא באיזה אזורי משנה בהיילנדס רוצים לבקר. לאלו הקצרים בזמן ושאינם רוצים לבקר באי סקאי יספיקו להם להיילנדס בלבד 3 עד 4 ימים. במידה וכוללים את האי סקאי ידרשו 5 עד 6 ימים. לאלו אשר ירצו לכלול גם את החוף הצפוני והאי סקאי ידרשו 9 עד 10 ימים רק להיילנדס.

רשימת מסלולי טיול הכוללים את אזור ההיילנדס בהמשך דף זה ובדף מסלולי טיול מפורטים לסקוטלנד.

היכן לנים?

מכיוון שמסלול הטיול בהיילנדס הוא מעגלי למעשה תידרשו למספר מקומות לינה כאשר בחלקם אפשר ללון 2 לילות רצוף ובחלקם לילה אחד בלבד וממשיכים הלאה. בדרך כלל לנים באזור הערים הגדולות בדרך כגון אבימור (Aviemore), אינוורנס (Inverness) ופורט ויליאם (Fort William). במידה וכוללים את האי סקאי מומלץ ללון באזור ברודפורד (Boradford) לאחר הכניסה לאי סקאי ואפשרי גם בבירת האי העיר פורטרי (Portree).

קראו על אפשרויות לינה בסקוטלנד.רשימת מקומות לינה מומלצים באזור בהיילנדס בסוף הדף.

איך מגיעים להיילנדס?

מכיוון שבטיול בסקוטלנד לרוב לא מטיילים רק באזור ההיילנדס האפשרות המומלצת היא נחיתה באדינבורו (עדיפות גבוהה) או גלזגו ונסיעה ברכב שכור מאדינבורו לכיוון ההיילנדס בשילוב אזורים נוספים כגון פיפה, פרת'שייר וסטירלינג. לאלו הרוצים לטייל רק בהיילנדס קיימת אפשרות נוספת והיא נחיתה בשדה הקטן של העיר אינוורנס.

רוצים מסלול טיול להיילנדס בסקוטלנד?

צרו קשר ונתאים לכם מסלול טיול בהתאמה אישית לאזור ההיילנדס שנתפר במיוחד בשבילכם. אפשרות נוספת, רכישה באתר של מסלולי טיול מפורטים להיילנדס ולאזורים נוספים בסקוטלנד בהמשך דף זה ובאתר.

מסלולי טיול מפורטים - היילנדס

מסלולי טיול שלדיים - היילנדס

המלצות לינה - היילנדס

כל מקומות הלינה בעיר אבימור Aviemore.

רשימת מקומות לינה מומלצים בעיר Aviemore:

High Range Lodge Hotel

Macdonald Morlich Hotel

Macdonald Highlands Hotel

Cairngorm Hotel


כל מקומות הלינה בעיר אינברנס 
Inverness.

רשימת מקומות לינה מומלצים בעיר Inverness:

Ness Walk
Rocpool Reserve hotel

Best Western Inverness Palace Hotel & Spa

Inverness Lochardil House

Macdonald Drumossie Hotel

North Kessock Hotel

Kingsmills Hotel, Inverness

Loch Ness Country House Hotel

Old Drynie House

Heathmount Hotel

כל מקומות הלינה בעיר תורסו Thurso.

רשימת מקומות לינה מומלצים בעיר Thurso:

Northern Sands Hotel

Pentland Hotel

Holborn Hotel

רשימת מקומות הלינה בכפרים Kyesku או Scourie.

Kylesku Hotel

Kylesku Lodges

Unapool House Cottages

Eddrachilles Hotel

Scourie Guesthouse

Drumbeg Hotel

Greenhill Bed and Breakfast

כל מקומות הלינה בעיר אולפול Ullapool.

רשימת מקומות לינה מומלצים בעיר Ullapool:

Harbour House

Tanglewood House

The Sheiling Guesthouse

Tigh Na Failte

Westlea House B&B

כל מקומות הלינה בעיר פורט ויליאם Fort William.

רשימת מקומות לינה מומלצים בעיר Fort William:

Cruachan Hotel

Lime Tree An Ealdhain

Inverlochy Castle Hotel

כל מקומות הלינה באזור עמק גלנקו Glencoe.

רשימת מקומות מומלצים באזור Glencoe:

Hollytree Hotel and Swimming pool

The Isles of Glencoe Hotel

The Ballachulish Hotel