תחבורה באנגליה סקוטלנד ואירלנד

אמצעי התחבורה באנגליה סקוטלנד ואירלנד

אמצעי התחבורה באנגליה סקוטלנד ואירלנד זהים כמו בכל מדינה מערבית שבה תשתית תחבורה מתקדמת. אנגליה סקוטלנד ואירלנד אלו מדינות שברוב שטחם אינם עירוניות אלא יותר אזורים כפריים ואזורי טבע נטו ופארקים לאומיים ולכן רוב האתרים והאטרקציות מרוחקים מצירי התנועה העיקריים בהם נוסעת התחבורה הציבורית. בגלל אופי הטיול באזורים השונים של מדינות אלו לא ניתן באמת להסתמך על תחבורה ציבורית והאפשרות היחידה היא השכרת רכב שהוא האמצעי התחבורתי הפופולארי ביותר למטיילים. השכרת רכב באנגליה סקוטלנד ואירלנד בדרך כלל תהיה של מכוניות פרטיות, מעטים ישכירו קרוואן ומעטים עוד יותר ישתמשו בתחבורה ציבורית של רכבות ואוטובוסים למרות שזו אפשרות מוגבלת מאוד מבחינת אופי הטיול, ניצולת הזמן ויעילות הטיול. כל סוכנויות השכרת הרכב הפופולאריות בעולם מיוצגות במדינות אלו.

השכרת רכב

השכרת רכב היא האמצעי המומלץ והטוב ביותר למטייל באנגליה סקוטלנד ואירלנד. עם מכונית שכורה תוכלו לנסוע בכבישים הכפרים הצדדיים ולהגיע לאטרקציות והאתרים במקומות המרוחקים. בטיול עם רכב שכור קיים החופש לעשות שינויים בתוכנית תוך כדי טיול, לנסוע בכביש אחר ממה שתוכנן והיכולת לפנות לכל שלט של אטרקציה הנקראת בדרכך. השכרת רכב זו הגמישות הנחוצה מאוד למטייל העצמאי. כדי להתרגל מהר לנהיגה בכיוון ההפוך השכירו רכב אוטומטי ולא ידנו ותסתגלו מהר לנהיגה בטוחה ורגועה.

השכרת קרוואן

השכרת קרוואן היא כמו השכרת רכב רגיל רק צריך לזכור שלנהוג קרוואן שונה מרכב רגיל אולם גם אליו אפשר להתרגל. הנסיעה בקרוואן יותר איטית בדרכים הכפריות הצרות. אין ספק שקרוואן זו דרך נהדרת לטייל והיתרונות ברורים. גם במקרה זה קיימות סוכנויות השכרת קרוואנים בארץ ומומלץ להזמין בארץ.

מעבורת (סקוטלנד)

בסקוטלנד באי סקאי כדי לקצר זמן נסיעה מומלץ לשוט במעבורת עם הרכב השכור. כמו כן קיימים איים נוספים אליהם אפשר לשוט עם הרכב השכור כמו איי אורקני ואיי שטלנד או האיים ההברידיים החיצונים כלואיס והריס. צריך לוודא רק שפוליסת השכרת הרכב מאפשרת העברת הרכב השכור במעבורת. ברוב חברות ההשכרה אין בעיה. את הכרטיסים למעבורת כדאי להזמין מראש באתר האינטרנט של חברת המעבורות CalMac Ferries בחוף המערבי של סקוטלנד.

רכבת

רשת הרכבות באנגליה סקוטלנד ואירלנד הם מודרניות ויעילות. רשת הרכבות מכסה את כל הערים המרכזיות כמו גם עיירות קטנות. רשת הרכבות מורכבת מכמה חברות גדולות הפועלות מלונדון למסלולי תחנות בכל רחבי בריטניה, וחברות קטנות יותר המפעילות מסלולים באזורים ספציפיים. אפשר למצוא מידע מעודכן באתר האינטרנט של הרכבת. צריך לזכור שטיול עם רכבות זה בעיקר טיול עירוני בין ערים גדולות ומאוד מוגבל. אוטובוס גם יכול להיות חלופה לרכבת אבל זה עדיין טיול בין ערים.

טיסת פנים וטיסה בינלאומית

במידה ומסלול הטיול כולל שתי מדינות לדוגמא אנגליה וסקוטלנד ואין ברשותכם הרבה זמן ולא תכננתם נחיתה במדינה אחת והמראה ממדינה אחרת אפשר לתכנן חזרה בטיסה פנימית בין אדינבורו בסקוטלנד ללונדון בדוגמא שנתתי כי הנחיתה וההמראה מלונדון. טיסה בתוך בריטניה בין ערים באנגליה וסקוטלנד נחשבת טיסה פנימית. אם אתם משלבים את סקוטלנד ואירלנד תאלצו לרכוש כרטיס טיסה בין אדינבורו בסקוטלנד לדבלין באירלנד וזו טיסה בינלאומית לכל דבר.

האם להשכיר את הרכב בארץ או בחו"ל?

רכב משכירים מראש מספר חודשים לפני היציאה לטיול. כאשר אנחנו רוצים לשכור רכב מאחת מחברות השכרת הרכב הידועות בעולם השכרת רכב בארץ זו האפשרות המומלצת ביותר, הזולה ביותר והבטוחה ביותר במקרה של הפעלת הביטוח. ראשית השיחה מתבצעת בעברית מול סוכן בארץ כאשר אתה יכול לשאול את כל השאלות ולקבל תשובות ברורות ולהבין את כל השורות הקטנות בסוגי הביטוחים שרכשת שלא תמיד ברורות ועליהם לרוב נופלים ומתברר שהשוכר אינו מכוסה. הקורונה לימדה אותנו לקח ומי שסגר השכרת רכב בארץ לפחות הייתה לו כתובת למי לפנות.

היום כדי להוזיל את עלות השכרת הרכב הרבה מזמינים באתר אינטרנט או ישירות מול חברת השכרה מקומית בחו"ל. לא תמיד ברור לכם איזה רכב תקבלו ואיזה ביטוחים רכשתם ולא תמיד קוראים את כל האותיות הקטנות, ולכן אם אין לכם ניסיון ואתם לא בטוחים בפוליסת השכרת הרכב ואלו ביטוחים אתם רוכשים אל תשכירו באינטרנט או מספק מקומי שאינו מוכר. לעיתים מה שזול בהתחלה יוצא יקר מאוד בסוף והרבה פעמים אתם מגיעים למשרד ההשכרה בחו"ל ומגלים שהביטוח שגובים במקום ייקר את עלות ההשכרה הכוללת. במקרה הפעלת ביטוח אתם מוצאים את עצמכם מתכתבים במשך תקופה ארוכה במייל ולא תמיד מקבלים את המענה הראוי.

לא כל חברות ההשכרה מציידות את הרכבים בגלגל רזרבי מכיוון שהם לא סומכים שידעו להחליף גלגל בצורה טובה והם בעיקר לא רוצים שלקוחות יתעסקו עם הגלגלים. הגלגלים זו אחריותה של חברת ההשכרה. לכן, בדקו האם יש צמיג חלופי או שיש ספרי למילוי הצמיג או שיש מדחס למילוי אוויר כדי להגיע עד למקום החלפת הגלגל באחד המשרדים שלהם.

ביטוח השתתפות עצמית במקרה גניבה או תאונה

רוב חברות ההשכרה בארץ מציעות ביטוח ביטול או החזר השתתפות עצמית במקרה גניבה או תאונה. זהו ביטוח שחובה לעשותו כדי לא לקחת סיכון וגם אם לא מציעים לכם אותו בארץ חובה לעשותו בחו"ל כאשר משכירים את הרכב. ביטול השתתפות עצמית או החזר השתתפות עצמית במקרה גניבה או תאונה זהים מבחינה זו שהשוכר לא משלם בסופו של דבר את ההשתתפות העצמית. ההבדל הוא שבמקרה של החזר השתתפות עצמית השוכר משלם בחו"ל בעת החזרת הרכב, לוקח את הדו"ח של החזרת הרכב והקבלה על הסכום ששילם, תובע בארץ את חברת הביטוח ומקבל מחברת הביטוח בארץ את כל התשלום ששילם בחו"ל. במדינות מסוימות ובחברות מסוימות אין אפשרות לביטול או החזר השתתפות עצמית מלא אלא הפחתה של ההשתתפות העצמית. לדוגמא עלות השכרת הרכב תהיה גבוהה עם ההפחתה של ההשתתפות העצמית תהיה 1500 אירו ועלות השכרת הרכב תהיה נמוכה יותר אם ההשתתפות העצמית תגדל לדוגמא ל 5000 אירו. מאוד מומלץ לא להשכיר עם הפחתה בהשתתפות העצמית.

ביטוח צמיגים

באנגליה סקוטלנד ואירלנד אין בכביש שוליים והכבישים צרים. אתם חייבים להיות מרוכזים בנהיגה ולהתרחק מהשוליים. כל ירידה לשוליים בהם אבנים או תעלה יכולה לגרום לתקרים ובזבוז זמן וכמובן מסוכנת. אנחנו רגילים בארץ שיש לנו שוליים סלולים לאחר הקו הצהוב בצד ימין ובמקרה חירום לרדת לשוליים בבטחה. אחד הביטוחים שחובה לעשות הוא ביטוח לצמיגים ולפעמים ביחד עם הצמיגים גם ביטוח למראות, שמשות מרכב תחתון ואבדן מפתח. אבל החשוב מכולם הוא צמיגים בגלל שאין שוליים בכביש וכל ירידה קלה מסתיימת בתקר. את הביטוח לצמיגים לא בכל סוכנות ניתן לעשות בארץ ולכן חובה לרכוש ביטוח זה בלבד עם השכרת הרכב בחו"ל. עלות צמיג תלויה בסוג הרכב ויכולה להגיע גם ל 150 פאונד לצמיג לכן ביטוח צמיגים הוא חובה. חברות ההשכרה בודקות את הצמיגים כאשר אתם מחזירים את הרכב.

כיצד נוהגים באנגליה סקוטלנד ואירלנד?

באנגליה סקוטלנד ואירלנד נוהגים בצד שמאל של הכביש וההגה בצד ימין. הפוך לגמרי מישראל. רוב הנהגים מתרגלים תוך כמה שעות ועד יום או יומיים לנהיגה בכיוון ההפוך. המהירות הממוצעת מאוד נמוכה. הכבישים שאינם ראשיים צרים וללא שוליים סלולים. חלק מהכבישים הדו סטריים הם ברוחב מכונית אחת עם מפרצים וצריך להיכנס למפרצים כדי לתת לרכב הבא ממול אפשרות לעבור. צפו בסרטון מדריך נהיגה בסקוטלנד שזהה גם לאנגליה ואירלנד ובעיקר סעו לאט!!!