באת' וסולסברי

אזור באת' וסוסלברי (מחוזות סומרסט וילטשייר וגלוסטרשייר)

המחוזות סומרסט (Somerset) וילטשייר (Wiltshire) וגלוסטרשייר (Gloucestershire) הם 3 המחוזות הצפוניים באזור דרום מערב אנגליה ושונים באופיים מ 3 המחוזות הנוספים הדרומיים יותר קורנוול (Cornwall) דבון (Devon) ודורסט (Dorset). במחוז גלוסטרשייר נמצא את החלק הדרומי של האזור הכפרי הקוטסוולדס עם כפריו, השווקים הצבעוניים וכן אזור טבע נטו כיער דין. במחוז סומרסט נמצא את העיר העתיקה והחשובה באת' (Bath) ועוד ערים עתיקות כוולס (Wells) וגלסטונברי (Glastonbury) וביניהם אזור כפרי ירוק עם נהרות, שווקים, קתדראלות, קניונים טבעיים, רצועת חוף לאורך תעלת בריסטול, העיר בריסטול (Bristol) והפארק הלאומי אקסמור (Exmoor National Park). במחוז וילטשייר נמצא את העיר העתיקה סולסברי וסטונהנג' (Stonehenge) המונומנט הפרהיסטורי.

באת' (Bath)

העיר באת' נמצאת במחוז סומרסט (Somerset) והוקמה בעמק נהר אייבון (Avon), מסביב למעיינות החמים (Roman Baths) היחידים במדינה. באת' נחשבת לאחת הערים היפות באנגליה בזכות השילוב והתיאום בין הסגנונות האדריכליים הרבים המצויים בה ובשנת 1987 הכריז אונסק"ו על באת' כאתר מורשת עולמית. הטיול בעיר הוא רגלי בלבד הן במרכז העיר והן בחלקים הקצת יותר רחוקים ממרכז העיר. במרכז העיר התוסס מומלץ לבקר בכנסייה (Bath Abbey), גשר פולטני (Pulteney Bridge) החוצה את נהר האייבון, במדרחוב ובגלריות והמוזיאונים. כאשר ממשיכים ברגל ממרכז העיר צפונה מומלץ לצפות בארכיטקטורה הג'ורג'יאנית (Georgian architecture) באתרים הבאים: Queen's Square, The Circus ו – Royal Crescent.  בעיר מסעדות, תיאטראות, בתי קולנוע, פאבים ומועדוני לילה.

המרחצאות הרומיים (Roman Baths) במרכז באת' הם מתחם היסטורי. המרחצאות הפעילים מאז התקופה הרומית היו אתר תיירות פופולארי במהלך ימי הביניים. פופולאריות האתר הגיעה לשיאה במהלך המאה ה-18 וה-19. אין רחצה במקום. המקום הוא מוזיאון במרכזו מעיין מים חמים היחידי בבריטניה. הרומאים בנו בית מקדש מפואר ובריכת רחצה שעדיין זורמים בהם מים חמים טבעיים.במקום פועלת מסעדה בשם The Pump Room Restaurant.

הספא המודרני Thermae Bath Spa הוא היחיד בבריטניה שבו אפשר להתרחץ במים עשירים במינרלים הטבעיים התרמיים, בדיוק כמו הקלטים והרומאים. חובה להזמין מקום מראש ומומלץ להגיע אחר הצהריים והערב כדי לרחוץ בבריכת השחייה על הגג ותוך כדי בילוי בבריכה ולצפות בעיר באת' בערב ובלילה.

בעיר קיים מרכז ג'יין אוסטין Jane Austen Centre שהיא האישה המפורסמת ביותר שגרה בבאת'. המרכז מציג כיצד החיים בעיר המפוארת באת' השפיעו על כתיבתה וחייה. מוזיאון האופנה Fashion Museum מציג אוסף שמלות עדכניות והיסטוריות ברמה עולמית.

המרחצאות הרומיים (Roman Baths) בעיר באת'

גלסטונברי (Glastonbury) 

העיר גלסטונברי נמצאת במחוז סומרסט (Somerset) וידועה בעיקר בזכות המיתוסים והאגדות סביב גלסטונברי טור (Glastonbury Tor) גבעה בולטת עם נוף מדהים על המישורים שמסביב ומאוד מומלץ לטפס עליה. אתר נוסף שכדאי לבקר בו הוא מנזר גלסטונברי (Glastonbury Abbey).  העיר ידועה גם בפסטיבל המוסיקה השנתי של גלסטונברי (Glastonbury Festival) הנמשך 3 ימים שהחל בשנת 1970 ומופיעים בו אמנים ידועים מכל העולם.

גלסטונברי טור (Glastonbury Tor)

קניון צ'דר (Cheddar Gorge)

קניון צ'דר נמצאת במחוז סומרסט (Somerset) ונמצא מעל העיר Cheddar המפורסמת בייצור גבינת הצ'דר הידועה. זהו קניון אבן גיר הכולל מערות נטיפים צבעוניות. מומלץ לעלות במדרגות לנקודת התצפית Jacob's Ladder Lookout Tower לתצפית נוף מדהימה על הקניון, העיר והאגם. מנקודת תצפית זו למיטבי לכת מומלץ לצאת למסלול הליכה מעגלי מעל צוקי הקניון בשםCliff-top Gorge Walk. במקום חנות גבינות הצ'דר וניתן לקנות צידנית קטנה עם גבינות.

קניון צ'דר (Cheddar Gorge)

בריסטול (Bristol) 

העיר בריסטול נמצאת במחוז סומרסט (Somerset) והיא עיר הבירה הלא רשמית של מערב אנגליה. העיר מפורסמת בזכות הארכיטקטורה הג'ורג'יאנית והויקטוריאנית, אמנות רחוב, מוסיקה, סיידר, היסטוריה ימית, תעשיית התעופה והחלל ובעיקר מורשתו של ברונל להנדסה האזרחית המגולמת על ידי הנמל, אוניית אס אס בריטניה והגשר התלוי קליפטון המפורסם בעולם (Clifton Suspension Bridge).

למטיילים באוגוסט מאוד מומלץ להגיע לפסטיבל הבלונים הפורחים Bristol International Ballon Fiesta המתקיים מחוץ לעיר. פסטיבל הבלונים הפורחים בבריסטול מתקיים כל שנה בחודש אוגוסט במשך 3 ימים. ברוב הימים האירועים המרכזיים מתקיימים סביב שתי המראות של הבלונים האחת בשעה 06:00 בבוקר והשנייה בשעה 18:00 בערב. במקום מתקיים הפנינג בריטי טיפוסי של דוכני אוכל ומכירה מזכרות, מתקני שעשועים ועוד. כדאי להזמין חנייה מראש וכך תבטיחו לעצמכם חניה יותר קרובה והליכה ברגל קצרה יותר.

פסטיבל הבלונים הפורחים בבריסטול (Bristol International Ballon Fiesta)

וולס (Wells)

וולס היא עיר היסטורית מתקופת ימי הביניים ונמצאת במחוז סומרסט (Somerset). ההיסטוריה של וולס מתחיל בתקופה הרומית כאשר התושבים הראשונים התיישבו בעיר בגלל המעיינות. וולס קבלה את שמה מהמעיינות שניתן למצוא כיום בגנים של ארמונו של הבישוף Bishop's Palace. וולס היא העיר הקטנה באנגליה עם 12 אלף תושבים, ומכונה עיר רק בגלל הקתדראלה המפורסמת מהמאה ה 13 Wells Cathedral. ליד הקתדראלה ומרכז המבקרים נמצא הרחוב Vicars' Close שטוענים שזהו רחוב המגורים העתיק ביותר עם המבנים המקוריים ביותר באירופה. בעיר מתקיים שוק פעמיים בשבוע בכיכר השוק.

וולס (Wells)

סולסברי (Salisbury)

סוסלברי עיר שוק קטנה במחוז וילטשייר (Wiltshire). בעיר קתדראלה Salisbury Cathedral מימי הביניים הנמצאת בסביבת גן ענק, מוזיאונים ובנינים מיוחדים. מומלץ לטפס 332 מדרגות לראש מגדל הקתדראלה המתנשא לגובה 123 מטר לצפייה בנוף. בספריית הקתדראלה נמצא העותק המשובח ביותר מבין הארבעה ששרדו למגנה כרטה. "מגנה כרטה ליברטטום  "זהו כתב הזכויות הגדול של החירויות שהעניק בשנת 1215 המלך ג'ון ללא ארץ ("John Lack land")  לנתיניו בלחצם של ראשי האצולה והכמורה ומרגע זה הנתינים הפכו לאזרחים. זהו החשוב שבמסמכי היסוד של המשפט האנגלי. שוק בשם Charter Market פעיל פעמיים בשבוע עם דוכנים רבים של מזון, שוק איכרים, ביגוד, הנעלה ועוד.

סטונהנג' (Stonehenge)

סטונהנג' הוא מונומנט פרהיסטורי השוכן במחוז וילטשייר (Wiltshire) במרחק 8 קילומטרים צפונית לסולסברי. סטונהנג' הוא אחד מהאתרים הפרהיסטוריים המפורסמים בעולם, והוא מורכב מסוללת עפר המקיפה קבוצה גדולה של אבנים עומדות. הארכיאולוגים סוברים שהאבנים העומדות הוצבו במאה ה-22 לפנה"ס והסוללה המקיפה אותם ביחד עם התעלה, המרכיבים את החלק הקדום ביותר של המונומנט, מתוארכים למאה ה-31 לפנה"ס. סטונהנג' נבנה בשלושה שלבים ונדרשו יותר משלושים מיליון שעות של עבודה. ההשערות לסיבה שהוא נבנה נעות מהקרבת קורבן ועד לאסטרונומיה. זהו אחד האתרים המתויירים ביותר באנגליה.

הקוטסוולדס (CotsWolds)

האזור הכפרי קוטסוולדס (CotsWolds) משתרע בלב ליבה של מרכז אנגליה בעיקר במחוז גלוסטרשייר (Gloucestershire) ונתחם ע"י העיר סטרטפורד אפון אייבון בצפון וכמעט עד העיר באת' (Bath) בדרום. בקוטסוולדס פזורים עיירות וכפרים קטנים וציוריים עם נחלים, נהרות, גשרים יפים, ארמונות מפוארים, כנסיות עתיקות, גנים מפוארים, בתים היסטוריים מפוארים, עיירות עם גלריות לאמנות, חנויות עתיקות ושווקים. זוהי אנגליה הכפרית הטיפוסית. בכפרים בתים בצבע דבש ורעפי אבן או גגות מקש ופאבים ספוני עץ. זהו אזור של יופי טבעי יוצא דופן. האזור במאה ה 19 האזור היה מפורסם בתעשיית עיבוד הצמר. לאזור זה מקדישים כיום שלם של נסיעה בכבישים הכפריים הצרים בין מספר עיירות וכפרים.

יער דין (Forest of Dean)

יער דין נמצא במחוז גלוסטרשייר (Gloucestershire). יער דין הוא היער העתיק ביותר באנגליה הקיים כיום. חלקים מהיער משתרעים מעבר לגבול מחוז גלוסטרשייר לתוך מדינת ויילס. היער הוא יעד לפעילויות בחיק הטבע. פעילות משפחתית לכל הגילאים היא שכירת אופניים ולרכב בשבילים בין האגמים ובתוך היערות. פעילות נוספת ביער דין הם פארקי חבלים וטיולי סאגווי בתוך היער של חברת Go Ape. אחד האתרים למשפחות עם ילדים קטנים הוא יער פאזלווד Puzzlewood הנמצא גם הוא בתוך יער דין. פאזלווד הוא יער קסום של 14 דונם עם אווירה שונה מכל יער אחר בו בקרתם. ביער שביל הליכה של שני ק"מ שהוא מבוך של שבילים מתפתלים דרך סלעי מכוסי טחב, שורשים מעוותים של עצים, גשרים, תצורות עץ ואבן פנטסטיות, תצפיות והרבה הפתעות.

יער פאזלווד (Puzzlewood) ביער דין

כמה ימים מומלץ לטייל באזור באת' וסולסברי ומחוזות סומרסט וילטשייר וגלוסטרשייר?

אם רוצים לטייל באזור העיר באת' והסביבה הקרובה במחוז סומרסט דרושים במינימום 2 עד 3 ימים כאשר טיול בעיר באת' הוא אחד הימים. במידה ורוצים לכלול גם אתרים במחוזות וילטשייר וגלוסטרשייר דרושים 4 עד 6 ימים.

רשימת מסלולי טיול הכוללים את אזור באת' וסולסברי בהמשך דף זה ובדף מסלולי טיול מפורטים לאנגליה.

היכן לנים?

באזור באת' וסולסברי המקום המרכזי ללון ולצאת לטיול כוכב חד יומיים למחוזות ולאתרים השונים הוא ללון בעיר באת' או באזור הכפרי מסביב לעיר גם במרחק של 10 עד 20 ק"מ מהעיר. מומלץ לשלב את אזור באת' וסולסברי ביחד עם טיול במרכז אנגליה והמידלנס הנמצא צפונית לאזור  ולחלק את הטיול לשני מקומות לינה אחד במרכז אנגליה והשני באזור באת'.

קראו על אפשרויות לינה באנגליה. רשימת מקומות לינה מומלצים באזור באת' בסוף הדף.

איך מגיעים לאזור באת' וסולסברי?

נוחתים בלונדון ובנסיעה של שעתיים מגיעים לאזור העיר באת', אפשר כמובן שזה יהיה יום טיול דרך מחוז וילטשייר ולא בנסיעה ישר לאזור באת'.

רוצים מסלול טיול לבאת' וסולסברי?

צרו קשר ונתאים לכם מסלול טיול בהתאמה אישית לאזור באת' וסולסברי שנתפר במיוחד בשבילכם. אפשרות נוספת, רכישה באתר של מסלולי טיול מפורטים לבאת' וסולסברי ולאזורים נוספים באנגליה בהמשך דף זה ובאתר.

מסלולי טיול מפורטים - באת' וסולסברי

מסלולי טיול שלדיים - באת' וסולסברי

המלצות לינה - באת' וסולסברי