אדינבורו

אדינבורו (Edinburgh)

אדינבורו היא בירת סקוטלנד. אדינבורו למטייל בסקוטלנד היא נקודת התחלה או סיום של טיול בסקוטלנד ונמצאת במרכז אזור Edinburgh & The Lothians. אדינבורו עיר תוססת וקוסמופוליטית עם היסטוריה של מאות שנים. בעיר מספר אתרים מהם אפשר לצפות בנוף מדהים לקו הרקיע היפה של העיר והסביבה. בעיר ארכיטקטורה מרשימה של מבנים היסטוריים עתיקים לצד מבנים חדשים. תמצאו בעיר אוכל משובח, וויסקי, חנויות רבות ומרכזי קניות, חוף ים, אזור כפרי, אטרקציות ופעילויות מגוונות. העיר מפורסמת כבירת הפסטיבלים ואתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

אדינבורו עיר קטנה והטיול בה מתבצע ברגל בלבד. העיר מחולקת לשניים ע"י גני רחוב פרינסס (Princess Street Gardens) המפרידים בין העיר העתיקה (Old Town) והעיר החדשה (New Town). העיר העתיקה נמצאת דרומית לגנים ובחלק הגבוהה וההררי המשתרע מטירת אדינבורו (Edinburgh Castle) דרך הרויאל מייל (Royal Mile) ועד ארמון הולירוד (Holyrood Palace). העיר החדשה נמצאת צפונית לגנים בחלק המישורי בו נמצאים גני רחוב פרינסס (Princes Street Gardens), רחוב הקניות המפורסם פרינסס (Princes Street), שכונות סטוקברידג' (Stockbridge) והעיר Leith.

בליבה של העיר העתיקה שוכן הרויאל מייל Royal Mile שם שניתן לשורה של רחובות היוצרים את הרחוב הראשי של העיר העתיקה באדינבורו. אורכו של הרחוב הוא כקילומטר אחד במורד הגבעה בין שני מקומות משמעותיים בהיסטוריה של סקוטלנד טירת אדינבורו (Edinburgh Castle) וארמון הולירוד (Holyrood Palace). הרחובות המרכיבים את המייל המלכותי הם (ממערב למזרח): Castlehill, Lawnmarket, High St, Canongate & Abbey Strand.

שכונת סטוקברידג' (Stockbridge) הבוהמית ממוקמת על נהר Leith ובה בתי קפה, בוטיקים וגלריות. אפשר להמשיך לעקוב ממרכז אדינבורו אחרי הנהר עד לעיר Leith הנמצאת על חוף הים במפרץ Forth. ב Leith נמצאת היאכטה המלכותית בריטניה (The Royal Yacht Britannia)  ומרכז הקניות הנקרא Ocean Terminal Shopping Centre.

למטייל לאדינבורו בסוף השנה האזרחית מבטיחה אדינבורו חווית סילבסטר בלתי נשכחת. לפי המסורת הסקוטית חוגגים את  ה – Hogmanay שהיא מסיבת הרחוב המפורסמת בעולם המגיעה לשיא בתצוגת זיקוקין מרהיבה על רקע טירת אדינבורו ובה חוגגים את כניסתה של השנה החדשה. עשרות אלפים מתקבצים ברחוב (Princes Street) למרגלות טירת אדינבורו (Edinburgh Castle) למסיבת רחוב ענקית, קונצרטים באוויר הפתוח באזור הגנים (Princes Street Gardens) פאבים ומחכים למופע הזיקוקים בחצות.

טירת אדינבורו (Edinburgh Castle)

הטירה היא סמלה המפורסם של סקוטלנד בעולם והיא חלק מהעיר העתיקה. הטירה היא אתר המורשת העולמית של אדינבורו. החלק המפורסם ביותר של הטירה הוא צרוף היסטורי של בניינים עתיקים, הקפלה של סנט מרגרט, מהמאה 12, האולם הגדול הוקם על ידי ג'יימס הרביעי סביב 1510, ואנדרטת המלחמה לאחר מלחמת העולם הראשונה. מהטירה תצפית לקו הרקיע היפה של העיר הכולל את העיר העתיקה, העיר החדשה ועד מפרץ Forth (ראו בתמונה בראש הדף לנוף מטירת אדינבורו).

טירת אדינבורו מגני רחוב פרינסס

הגלריה הלאומית הסקוטית (National Gallery of Scotland)

הגלריה ממוקמת במרכז אדינבורו, בבניין ניאו קלאסי שעוצב על ידי ויליאם הנרי פלייפיר, ונפתח לראשונה לציבור בשנת 1859. בגלריה אוסף אמנות סקוטית ובינלאומית מתחילת הרנסנס עד לתחילת המאה 20.

המוזיאון המלכותי הסקוטי (National Museum of Scotland)

בשנת 1985 התמזגו המוזיאון הלאומי לשעבר של עתיקות סקוטלנד והמוזיאון המלכותי הסקוטי. במוזיאון הלאומי הסקוטי אוספים הנוגעים לעתיקות סקוטיות, תרבות והיסטוריה, מדע וטכנולוגיה, היסטוריה של הטבע ותרבויות עולם. שני הבניינים מחוברים ועומדים זה לצד זה ברחוב צ'יימברס, במרכז אדינבורו. המוזיאון הוא חלק מהמוזיאונים הלאומיים של  סקוטלנד.

אתרים נוספים בעיר העתיקה

בניינים נוספים מרשימים בעיר העתיקה לאורך הרויאל מייל הם הקתדראלה St. Giles' Cathedral, אוניברסיטת אדינבורו, בניין הפרלמנט הסקוטי (Scottish Parliament) החדש שנפתח בשנת 2004 באזור הולירוד וכמובן הארמון המלכותי הבריטי הולירוד (Holyrood Palace) הנמצא בקצהו התחתון של המייל המלכותי.

גבעת קלטון (Calton Hil)

אתר חובה למטייל באדינבורו היא גבעת קלטון במרכז אדינבורו ממזרח לרחוב Princess. הגבעה עצמה והנוף הנשקף ממנה משמשות לעתים קרובות בתצלומים וציורים של העיר.

אנדרטת Scott Monument

אנדרטה גותית ויקטוריאנית לסופר סקוטי סר וולטר סקוט. היא ניצבת ליד הפארק הציבורי Princess Street Gardens ותחנת הרכבת המרכזית. המגדל מתנשא לגובה 61 מטר, ויש לו סדרה של פלטפורמות צפייה וסדרה של מדרגות לולייניות צרות המספקות נוף פנוראמי של אדינבורו וסביבתה.

פסטיבל אדינבורו

בסקוטלנד מתקיימים פסטיבלים רבים לכל אורך השנה כאשר המפורסם ביותר בעולם הוא פסטיבל אדינבורו (Edinburgh's Festivals). פסטיבל אדינבורו הוא אכסניה של 11 פסטיבלים שונים ומתקיים לכל אורך השנה כאשר ביולי ואוגוסט מתקיימים רוב הפסטיבלים. אדינבורו למטייל בקיץ תהיה חוויה בלתי נשכחת אם יטייל בחודש אוגוסט שהוא החודש בו מתקיימים מספר פסטיבלים במקביל Edinburgh International FestivalEdinburgh Festival Fringe, והמפורסם והמבוקש ביותר הוא פסטיבל התזמורות הצבאיות של אדינבורו The Royal Edinburgh Military Tattoo.

בכל שנה ברחבה המרכזית והגדולה בכניסה לטירת אדינבורו נבנים יציעים ולמעשה אצטדיון במיוחד עבור פסטיבל הטאטו. הפסטיבל מתקיים בחודש אוגוסט ובכל יום הופעה אחת בערב למעט יום ראשון בו לא מתקיימת הופעה וביום שבת 2 הופעות כולל מופע זיקוקים מורחב. למטייל בסקוטלנד בחודש אוגוסט ומעוניין לצפות בפסטיבל הטאטו מומלץ לרכוש כרטיסים כמה חודשים מראש היות והכרטיסים הזולים בין 30 – 100 שטרלינג לאדם נחטפים ונשארים עם הכרטיסים היקרים מעל 100 שטרלינג לאדם. רואים טוב מכל היציעים היות והם מאוד מדורגים וגם ביציעים 1 ו 17 הקיצוניים רואים נהדר. כדאי לעקוב אחרי תחילת מכירת הכרטיסים כבר בתחילת חודש ינואר כדי לרכוש כרטיסים זולים. פסטיבל הטאטו מתקיים בערב ולכן מאוד נוח למתכנן טיול באדינבורו ובסקוטלנד לשלב אותו במסלול הטיול.

שאר הפסטיבלים מתקיימים במהלך היום במספר אולמות אירועים בכל רחבי העיר וקוטעים את רצף הטיול היומי בעיר אלא אם תכננתם לטייל באדינבורו מספר ימים והפסטיבל הוא האירוע העיקרי בגללו הגעתם לאדינבורו וסקוטלנד. בתקופת פסטיבל אדינבורו הרחובות הומים אדם ומופעי רחוב הם חלק בלתי נפרד מהפסטיבל ובעיקר ברחוב הרויאל מייל.

רחובות אדינבורו בתקופת פסטיבל אדינבורו Edinburgh Festival

כמה ימים מומלץ לטייל באדינבורו?

אדינבורו למרות היותה עיר הבירה אינה עיר גדולה ולכן אפשר להסתפק ביום טיול אחד או במקסימום יומיים.

רשימת מסלולי טיול הכוללים את אדינבורו בהמשך דף זה ובדף מסלולי טיול מפורטים לסקוטלנד.

היכן לנים?

מומלץ ללון בעיר אדינבורו עצמה. עלות הלינה בעיר אדינבורו בקיץ ובתקופת פסטיבל אדינבורו היא מאוד גבוהה וזה נכון גם ברדיוס של חצי שעה נסיעה מהעיר. היתרון בלינה בתוך העיר זה חיסכון בזמן נסיעה אם לנים בפרברי העיר. מי שמתכנן מראש ויודע את התאריכים בהם יבקר באדינבורו כדאי שיזמין גם חצי שנה מראש ואולי ימצא מקומות לינה במחיר יחסית סביר. אפשר לחפש מקומות לינה בפרברי העיר שהרכבת הקלה או אוטובוס עוברים בסביבה.

קראו על אפשרויות לינה בסקוטלנד.רשימת מקומות לינה מומלצים באדינבורו בסוף הדף.

איך מגיעים לאדינבורו?

נחיתה בשדה התעופה אדינבורו ונסיעה של 30 דקות במונית או ברכבת הקלה מהשדה למרכז העיר.

רוצים מסלול טיול לאדינבורו?

צרו קשר ונתאים לכם מסלול טיול בהתאמה אישית לאדינבורו שנתפר במיוחד בשבילכם. אפשרות נוספת, רכישה באתר של מסלולי טיול מפורטים לאדינבורו ולאזורים נוספים בסקוטלנד בהמשך דף זה ובאתר.

מסלולי טיול מפורטים - אדינבורו

מסלולי טיול שלדיים - אדינבורו

המלצות לינה - אדינבורו