אוקספורד וקיימברידג'

ערי האוניברסיטאות העתיקות אוקספורד וקיימברידג'

הערים האוניברסיטאיות העתיקות אוקספורד וקיימברידג' נמצאות מאוד קרוב ללונדון ומציעות למטייל חוויה תרבותית והיסטורית שלא תמצאו כמוה באנגליה. האטרקציה המרכזית בכל עיר היא טיול סביב האוניברסיטה מבניה ומוסדותיה. כל אוניברסיטה מורכבת מקולג'ים. הדגש בטיול בערים אלו היא האוניברסיטה על שלל המבנים העתיקים של האוניברסיטה והקולג'ים המרכיבים אותה, ביקור בספריות העתיקות, המדשאות הירוקות בחזית הקולג'ים ומבני המגורים העתיקים של הסטודנטים. בטיול בעיר תראו סטודנטים הולכים או רוכבים על אופניים ברחובות, תוכלו לשכור ולשוט עצמאית בסירות המסורתיות הנקראות Punt, לטייל בשוק, לעלות לנקודות תצפית ולצפות בקו הרקיע היפה של העיר על צריחי הכנסיות והמבנים העתיקים, לצאת לפיקניק וגם קניות למי שרוצה. בין אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג', המכונות באנגליה אוקסברידג', שוררת יריבות היסטורית שמקורה במאבק על תואר האוניברסיטה הבכירה בממלכה המאוחדת וכן בתחרות שייט שנתית על נהר התמזה בין מועדוני החתירה של שתי האוניברסיטאות ומתקיים משנת 1829.

אוקספורד (Oxford)

אוקספורד נמצאת במחוז אוקספורדשייר (Oxfordshire) הנמצא באזור דרום מזרח אנגליה ( South East England) ובמרחק 80 ק"מ צפונית מערבית ללונדון.

האטרקציה המרכזית בעיר ומה שהופך אותה לעיר מיוחדת היא אוניברסיטת אוקספורד שהיא האוניברסיטה העתיקה ביותר בעולם דובר האנגלית. אוניברסיטת אוקספורד כוללת 38 קולג'ים.

אוניברסיטת אוקספורד מוזכרת בפעם הראשונה במסמכים מהמאה ה-13. ראשוני הקולג'ים של האוניברסיטה הם יוניברסיטי קולג' (נוסד 1249), בלייל (1263) ומטרון (1264). בעיר נמצאים 1,500 בניינים מכל תקופה מרכזית בהיסטוריה האדריכלית הבריטית החל מהמאה ה -11 ואילך. המרכז נראה כמו עיר אגדות קסומה ולא פלא שאוקספורד היא חביבת יוצרי טלוויזיה וקולנוע מכל רחבי העולם והעניקה השראה לאינספור סופרים מפורסמים לאורך מאות שנים. אוקספורד נחצית על ידי נהר התמזה. חלק זה של הנהר, הנמשך לאורך כ-16 ק"מ, קרוי "איסיס" כשריד לשמו הלטיני של הנהר.

קו הרקיע של אוקספורד מדהים ביופיו. כדאי לעלות למגדל Carfax Tower ולצפות בקו הרקיע היפה של העיר אוקספורד. המגדל הוא החלק שנשאר מכנסייה מהמאה ה 14. מול המגדל נמצא השוק של אוקספורד הנקרא Oxford's Covered Market. אפשרות נוספת לתצפית היא אחת הכנסיות הגדולות באוקספורד שממנה גדלה אוניברסיטת אוקספורד היא
University Church of St. Mary the Virgin ומומלץ לעלות 124 מדרגות למגדל לתצפית על העיר.

מומלץ להיכנס או לצפות מבחוץ במבנים העתיקים והגשרים. הבניין Clarendon Building שימש כמרכז להוצאת הספרים של האוניברסיטה והיום הוא חלק מהספרייה הבודיליאנית. גשרHertford Bridge הושלם ב 1914 ומקשר שני חלקים של הקולג' Hertford. הספרייה הבודיליאנית BodleianLibrary נפתחה בשנת 1602 עם 200 ספרים. כיום היא מכילה 9 מיליון ספרים ומקום ל 2500 קוראים והיא חלק מאוניברסיטת אוקספורד. מבנה Radcliffe Camera נבנה ב 1749 כספרייה למדעים. כיום משמש כחדר קריאה עבור הספרייה הבודיליאנית. משמעות המילה Camera הוא חדר.

אוקספורד גשר הרטפורד
גשר Hertford Bridge

בכנסיית כרייסט צ'רץ' Christ Church אפשר לראות את האולם הגדול שהיווה השראה לאולם הגדול בהוגוורטס בסרטי הרי פוטר.

כנסיית כרייסט צ'רץ' באוקספורד
כנסיית כרייסט צ'רץ'

אחת האטרקציות בעיר הוא שייט בנהר התמזה. בנהר אפשר להשכיר סירה מסורתית ושטוחה הנקראת Punt. על ה Punt יושבים והמשיט עומד עם משוט וחותר (מזכיר קצת גונדולה), אפשר לשוט עצמאית או לשכור משיט. ניתן לשכור גם סירת משוטים ופדלים.

שייט פונטינג
שייט פונטינג

קיימברידג' (Cambridge) 

העיר קיימברידג נמצאת במחוז קיימברידג'שייר (Cambridgeshire) הנמצא באזור מזרח אנגליה (East of England) ובמרחק 80 ק"מ צפונית ללונדון.

האטרקציה המרכזית בעיר ומה שהופך אותה לעיר מיוחדת היא אוניברסיטת קיימברידג' שהוקמה בשנת  1209 והיא האוניברסיטה השנייה שנוסדה לאחר אוקספורד בעולם דובר האנגלית. באוניברסיטת קיימברידג’ 31 קולג'ים.

אחד מהקולג'ים המרשימים והמפורסמים שמומלץ לבקר באוניברסיטה קיימברידג’ הוא טריניטי קולג' (Trinity College) הנמצא בחלק הצפוני של מרכז העיר והוקם ב 1546. בקולג' כנסייה מדהימה ואפשר לעבור לפארק הנמצא בחלק האחורי של הקולג' ונקרא The Backs ונושק לנהר עם מראות ציוריים ויפים. בדרך לטריניטי קולג' אתם עוברים בקולג' King’s College שאפשר לצפות רק מבחוץ. לחובבי הספרים ביןKings College  לבין טריניטי קולג' נמצאת חנות הספרים של האוניברסיטה Cambridge University Press Bookshop.

טריניטי קולג
טריניטי קולג'

לחובבי האומנות במוזיאון Fitzwilliam Museum למעלה מחצי מיליון יצירות אמנות מדהימות. מוזיאון Fitzwilliam הוא אחד המוזיאונים המרשימים ביותר באירופה, המציג את ההיסטוריה של עולם ולאמנות משנת 2500 לפני הספירה ועד ימינו.

אפשרות אחת היא טיול רגלי מאחורי הקולג'ים King’s College ו – Trinity College באזור הנקרא The Backs ואפשרות מומלצת יותר הוא שייט בנהר ה Cam עם סירות ה Punt.

באזור הנהר והסירות נמצא הגשר המתמטי (Mathematical Bridge). הגשר המתמטי הוא השם הפופולארי של גשר עץ על נהר Cam כמאה מטר צפונית מערבית לגשר Silver st ומחבר בין שני חלקים של קולג' קווינס Queens' College.

הגשר המתמטי ופונטינג
הגשר המתמטי ופונטינג בנהר

כמה ימים מומלץ לטייל באוקספורד וקיימברידג'?

למטייל באוקספורד או בקיימברידג' מספיק בהחלט יום טיול אחד לכל עיר. בגלל שהערים מאוד דומות מספיק לטייל רק בעיר אחת ולכן תבחרו בעיר אחת ואליה תטיילו.

רשימת מסלולי טיול הכוללים את אזור אוקספורד וקיימברידג' בהמשך דף זה ובדף מסלולי טיול מפורטים לאנגליה.

היכן לנים?

מומלץ ללון בתוך העיר כדי לחוות טיול ערב באתרים בהם מטיילים ביום ולסיים במסעדה ופאב. במידה ולנים בעיר אפשר לשלב גם קניות בקניונים במרכז העיר בשעות הערב. בשתי הערים אפשר ללון גם במרחב הכפרי הנמצא במרחק של עד 20 דקות נסיעה מהעיר. עלות הלינה בתוך העיר גבוהה יותר מעלות הלינה במרחב הכפרי מחוץ לעיר. לאלו אשר מספיק להם חצי יום או יום שלם ורוצים להמשיך הלאה אין חובה לישון בעיר.

קראו על אפשרויות לינה באנגליה. רשימת מקומות לינה מומלצים באוקספורד וקיימברידג בסוף הדף.

איך מגיעים לאוקספורד וקיימברידג'?

נוחתים בלונדון ובנסיעה של כשעתיים ברכב שכור מגיעים לקיימברידג' ובנסיעה של שעה וחצי מגיעים לאוקספורד. לאלו אשר מטיילים בלונדון בלבד ולא שוכרים רכב ורוצים לצאת ליום טיול באחת הערים מומלץ לקחת רכבת בוקר מלונדון ובנסיעה של שעה הגעתם לאוקספורד או קיימברידג', מטיילים יום שלם וחוזרים ברכבת ערב בחזרה ללונדון.

בטיול לקיימברידג' עם רכב שכור בדרך כלל מטיילים בעיר במסלול העולה מאזור לונדון לכיוון אזור יורקשייר ואזור האגמים באנגליה. בטיול לאוקספורד עם רכב שכור בדרך כלל מטיילים בעיר במסלולים הכוללים את אזור מרכז אנגליה והמידלנדס, או בדרך לויילס או לאזור באת' וסולסברי.

רוצים מסלול טיול לאוקספורד וקיימברידג'?

צרו קשר ונתאים לכם מסלול טיול בהתאמה אישית לאזור אוקספורד וקיימברידג' שנתפר במיוחד בשבילכם. אפשרות נוספת, רכישה באתר של מסלולי טיול מפורטים לאוקספורד וקיימברידג' ולאזורים נוספים באנגליה בהמשך דף זה ובאתר.

מסלולי טיול מפורטים - אוקספורד וקיימברידג'

מסלולי טיול שלדיים - אוקספורד וקיימברידג'

המלצות לינה - אוקספורד וקיימברידג'

כל מקומות הלינה בעיר Oxford.

רשימת מקומות לינה מומלצים בעיר Oxford:

Leonardo Royal Hotel Oxford
Marlborough House Hotel – B&B
St Margarets Hotel
Mercure Oxford Hawkwell House Hotel
Hampton by Hilton Oxford
Holiday Inn Oxford

בכפר Woodstock כ 25 דקות מהעיר Oxford

Duke Of Marlborough
The Blenheim Buttery